19.06.2023
Dzień Ojca
Dnia 16 czerwca 2023r. bibliotekę odwiedziła grupa z Przedszkola Pod Sosnami. Na początku spotkania dzieci przeglądały księgozbiór biblioteki w poszukiwaniu nowości wydawniczych. Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca wysłuchały książki pt. „Niech żyje tata Alberta!”. Następnie wykonały prace plastyczne – laurkę dla taty. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Reinstalacja systemu Prolib
Szanowni Czytelnicy,
Uprzejmie informujemy, że w dniach 26.06.2023-30.06.2023 r. z powodu reinstalacji systemu bibliotecznego Prolib, katalog elektroniczny będzie nieczynny.
Nie będzie możliwe logowanie na konto, zamawianie, rezerwowanie i prolongowanie zbiorów.
W tym czasie nie będzie możliwe zapisanie się do biblioteki i nie będą podpisywane obiegówki.
Wypożyczalnia Główna, Wypożyczalnia Fabula, Multimedia 39 oraz filie przyjmować będą zwroty wypożyczonych książek, które zostaną zdjęte z kont po uruchomieniu systemu bibliotecznego.
Wypożyczanie zbiorów będzie możliwe wyłącznie ze strefy wolnego dostępu, w ilości odpowiadającej zwracanym zbiorom tzn. oddając trzy książki można wypożyczyć max. trzy. W czasie reinstalacji systemu, każdy Czytelnik zobowiązany jest wypisać rewers do wypożyczanego egzemplarza, stanowiącego dowód wypożyczenia.
Wszystkie zrealizowane zamówienia należy odebrać najpóźniej do 24.06.2023 (sobota) do godz. 15.00.
Termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych przypadający na dni 26.06.2023-30.06.2023 zostanie automatycznie przedłużony do 5.07.2023 r. Czytelników, którym termin zwrotu materiałów bibliotecznych przypada w tych dniach, prosimy o ich zwrot po reinstalacji.
Naliczanie opłat regulaminowych w systemie bibliotecznym za przetrzymanie książek zostanie zawieszone od 26.06.2023-1.07.2023.
Za utrudnienia przepraszamy.
5.06.2023
#TataTeżCzyta to kampania, która ma zachęcić wszystkich tatusiów, dziadków, wujków, opiekunów, wychowawców, trenerów, starszych braci do czytania dla dzieci (i dla siebie).
Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy, pozwala zrozumieć siebie i innych.
Rodzinne rozgrywki gier planszowych
Dnia 2 czerwca w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Jak zawsze nasze spotkanie przyciągnęło wielu miłośników kreatywnego spędzania wolnego czasu. Gry planszowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego wielu czytelników chętnie spędza przy nich piątkowe popołudnie. Tym razem na naszych stołach królowały: "Karak", "Załoga", "Magiczny Labirynt" oraz dla młodszych graczy "Ozo". Bardzo dziękujemy za udział i za wspólną zabawę.
29.05.2023
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych
W tym roku nasz Dyskusyjny Klub Książki obchodzi 15-lecie istnienia. Postanowiłyśmy uczcić tę okazję wyjściem na wydarzenie do Kinoteatru przy ulicy Dwernickiego. 25 maja odbył się koncert z okazji Dnia Matki, poprowadzili go: Miłka Małecka oraz Wiesław Kazimierczak. Na scenie wystąpili młodzi artyści, którzy zaśpiewali piosenki dla osób "bliskich ich sercu" mam, ojców i babć. W repertuarze pojawiły się między innymi takie utwory jak: "Nie ma jak u mamy" -Wojciecha Młynarskiego, "Człowieczy los" - Anny German, "Mam cudownych rodziców" -Urszuli Sipińskiej oraz wiele innych piosenek, które nas wzruszały i bawiły.
Po koncercie znalazłyśmy pobliskie ławeczki i oczywiście porozmawiałyśmy o lekturze Marii Konwickiej "Byli sobie raz". Córka Tadeusza Konwickiego - Maria napisała książkę o swojej rodzinie. Dowiadujemy się z niej wielu nowych rzeczy o rodzinie matki Danuty, o wuju Janie Lenica, dziadku Alfredzie oraz sporo ciekawostek o życiu w Warszawie w latach komunizmu. Pani Maria dużo pisze o swojej karierze w USA oraz o życiu Polonii w latach 80-tych. Książkę czyta się szybko i lekko. Bardzo polecamy lekturę innym klubom.
12.05.2023
"Klimakterium" -występ grupy EKG
11 maja w naszej bibliotece w ramach obchodzonego Tygodnia Bibliotek, odbył się występ grupy EKG, która zaprezentowała program wokalno-satyryczny pt.„Klimakterium”. Trzy artystki opowiadały i śpiewały o ciężkim okresie życia, który nie ominie żadnej z dam. Występ o kobietach wzbudzał salwy śmiechu publiczności. Spektakl był pełen humoru - najlepszego lekarstwa na wszelakie dolegliwości. Wszystkim obecnym dziękujemy za udział.
8.05.2023
2.05.2023
Święto Flagi
Dnia 26 kwietnia 2023 roku bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola pod Akacjami.😊 Zajęcia dotyczyły majowego Święta Flagi. Podczas spotkania dzieci rozpoznawały symbole kojarzące się z Polską, wysłuchały legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” i kolorowały patriotyczne obrazki. 🇵🇱
Varanasi-święte misato współczesnych Indii
28 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Bożeną
Pawlak, która opowiedziała nam o swojej podróży do Indii. Prelegentka odwiedziła Varanasi - magiczne miejsce, jedno z najważniejszych wśród
wyznawców hinduizmu. Odbyła również rejs po Gangesie podczas spektakularnego rytuału kremacji
zwłok oraz zobaczyła misterium zwane pudża, gdzie siedmiu braminów modli się o pokój do
siedmiu planet. Zwiedzała również Delhi - miasto kontrastów. Stare Delhi to kręte zaułki,
ludzie śpiący na ulicach, ale też wspaniały Meczet Piątkowy - największy w
Indiach i miejsce kremacji Mahatmy Gandi. Nowe Delhi wybudowane przez
Brytyjczyków w XX w. to piękne pałace, uporządkowanie, to Pałac Vicekróla i
największa w Indiach świątynia sikhijska.W drodze do Jaipuru zobaczyła najwyższy minaret ceglany
w Indiach, wpisany wraz z przyległymi ruinami meczetu na listę Unesco.W Jaipurze na słoniu wjechała do ogromnego Fortu Amber.W Agrze zaś zobaczyła Taj Mahal - wyraz miłości cesarza do swej
żony - wpisany na listę Siedmiu Cudów Świata. Pani Bożena odwiedziła również Park Jeleni - ważne miejsce wyznawców buddyzmu. Bardzo dziękujemy za spotkanie.
27.04.2023
24.04.2023
677. urodziny Bydgoszczy
21 kwietnia wspólnie z zerówką ze Szkoły Podstawowej nr 66 świętowaliśmy 677. urodziny Bydgoszczy😊 Dzieci wysłuchały kilku legend o powstaniu miasta, a później rozwiązywały krzyżówkę z hasłami dotyczącymi Bydgoszczy. Poszło im naprawdę świetnie, ich wiedza na temat miasta jest imponująca😀 Na koniec spotkania młodzi czytelnicy układali puzzle z charakterystycznymi miejscami w Bydgoszczy. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie😌
20.04.2023
Lekcje biblioteczne
18 i 20 kwietnia bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolne - Dzięcioły z Przedszkola pod Sosnami i Wiewiórki z Przedszkola Tatrzański Las. Były to ich pierwsze wizyty w naszej placówce, dlatego zapoznały się z zasadami jej funkcjonowania oraz z księgozbiorem, wysłuchały fragmentów książek i wykonały prace plastyczne. Dziękujemy za miłe spotkania :)
17.04.2023
"Wiosna, ach, to Ty!"
Rodzinne rozgrywki gier planszowych
W piątek 14 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych".
Tym razem największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się
gry "Ekosystem", "Szkoła latania", "Korzenny szlak" i "Digit".
Dziękujemy za udział, a wszystkich zainteresowanych już dzisiaj
zapraszamy na kolejne spotkanie przy grach i herbacie 19 maja o godz.16:30.
14.04.2023
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych
"Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" to książka w której autorka J.S. Margot spisała swoje wspomnienia z okresu pracy w domu żydowskiej rodziny. Mimo ogromnych różnic kulturowych Margot udaje się nawiązać bliską relację ze swoimi pracodawcami, a przyjaźń z jedna z córek Schneiderów - Elzirą przetrwa długo po zakończeniu współpracy. Autorka opowiada o zasadach panujących w domu swoich pracodawców: tych dotyczących wychowania dzieci, szanowania tradycji czy obchodzenia świąt. Jest wiele fragmentów dotyczących życia codziennego: koszernej kuchni, aktywności fizycznej, czy kwestii posiadania zwierząt. Książka bardzo ciekawa, podobała się klubowiczkom i polecają ją innym klubom.
5.04.2023
Wielkanocne warsztaty plastyczne
Dnia 4 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się "Wielkanocne warsztaty plastyczne".🐣Dzieci oraz rodzice wykonali piękne jajka zdobione rożnymi rodzajami włóczek. Efekty podziwiać można na zdjęciach. Dziękujemy za mile spędzony czas😊
30.03.2023
Wielkanocne spotkanie z Zajączkami
30 marca spotkaliśmy się z dziećmi z Przedszkole Pod Akacjami z okazji nadchodzącej Wielkanocy.🐣Przedszkolaki wysłuchały kilku świątecznych wierszyków i wykonały kolorowe papierowe pisanki. Dziękujemy za mile spędzone przedpołudnie.😍
29.03.2023
O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach
29 marca odwiedziła nas grupa Kotków z Przedszkole nr 43 u Krecika Szybownik 😊Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego na początek zapoznały
się z zasadami jej funkcjonowania oraz z księgozbiorem. Potem
rozmawialiśmy o wiośnie i Świętach Wielkanocnych. Dzieci wysłuchały
fragmentów książki "O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach"
Urszuli Kozłowskiej, a na koniec spotkania wykonały kolorowe papierowe
pisanki. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie!😊
28.03.2023
Moja pierwsza wizyta w bibliotece
Dnia 28 marca 2023 roku odwiedziła nas grupa wiewiórek z Przedszkola Pod Sosnami. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego na wstępie dzieci zapoznały się z zasadami jej funkcjonowania oraz księgozbiorem. Następnie, z dużym skupieniem, wysłuchały książki „Wielkie marzenie małego Krecika”, a na koniec wykonały własne zakładki do książek. Dziękujemy za wizytę! 😍
27.03.2023
Rodzinne rozgrywki gier planszowych
Dnia 24 marca w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Jak zawsze nasze spotkanie przyciągnęło wielu miłośników kreatywnego spędzania wolnego czasu. Gry planszowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego wielu czytelników chętnie spędza przy nich piątkowe popołudnie. Tym razem na naszych stołach królowały: "Ekosystem”, „Pictureka” „Piraci” i "Zamek Kasteliny. Bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne spotkanie 14 kwietnia o godzinie 16:30.
21.03.2023
21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji🕮
Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w naszej bibliotece odbyły się zajęcia, podczas których uczestnikom przybliżona została sylwetka Wisławy Szymborskiej - patronki roku 2023. Dzieci zapoznały się z faktami z życia poetki i czytały wybrane przez siebie wiersze noblistki, takie jak "Mapa", "Dłoń", "Nic dwa razy" czy "Pomysł". Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie😊
14.03.2023
14 marca naszą bibliotekę odwiedziła grupa Jeżyków z Przedszkola pod Sosnami😄 Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki i chętnie przeglądały księgozbiór. Następnie wysłuchały fragmentów książki Marty Altes pt. "Nowy w mieście" i wykonały własne zakładki do książek. Dziękujemy za miłe spotkanie😊
13.03.2023
Koncert grupy wokalnej Okazjonalni
10 marca w naszej bibliotece odbył się koncert grupy wokalnej Okazjonalni, która wystąpiła z programem „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany piosenek świat”. Artyści za pomocą muzyki przenieśli nas w czasy ubiegłego wieku. W repertuarze pojawiły się między innymi takie utwory jak „Piosenka jest dobra na wszystko” Kabaretu starszych panów , „Józek, nie daruję ci tej nocy” grupy Bajm czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” Eugeniusza Bodo. Wszystkim obecnym dziękujemy za udział.
7.03.2023
Głośne czytanie - teatrzyk kamishibai
Dnia 7 marca odwiedziła nas grupa Sów z Przedszkola Pod Sosnami. Dzieci odwiedziły bibliotekę po raz pierwszy, dlatego na początek zapoznały się z zasadami jej funkcjonowania oraz księgozbiorem. Następnie wysłuchały dwóch opowieści: "Kotka Milusia" i "Szymek brudas" z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Na koniec przedszkolaki wykonały własne zakładki do książek. Dziękujemy za wizytę.😄
6.03.2023
Dnia 3 marca odwiedziła nas klasa Ia ze Szkoły Podstawowej nr 66. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego dzieci zapoznały się z zasadami jej funkcjonowania i z księgozbiorem. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki "Szym Pansik ma własne zdanie" autorstwa Suzanne Lang i wykonali zakładki do książek. Dziękujemy za miłe spotkanie😊
3.03.2023
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Książka Alessandro Barrico opowiada o panu Gwynie, pisarzu, który pewnego dnia postanawia nie napisać już ani jednej książki. Choć jego powieści sprzedawały się bardzo dobrze, to jednak rzuca to wszystko i szuka innej drogi dla siebie. Pan Gwyn postanawia zostać portrecistą i słowem portretować ludzi. Nie wszystko w książce jest oczywiste i autor zostawia nam spore pole do interpretacji, przez co książka zyskuje dodatkowy wymiar. Lektura ujmuje czytelnika- jest przepiękną opowieścią filozoficzną. Jasper Gwyn uczy nas, że nie jesteśmy postaciami, jesteśmy historiami. Książka bardzo podobała się klubowiczkom i polecają ją innym klubom.
27.02.2023
O Nepalu, Himalajach i Sanktuarium Annapurny - spotkanie z podróżniczką Bożeną Pawlak
20.02.2023
Rodzinne rozgrywki gier planszowych
17.02.2023
10.02.2023
Jak zostać średniowiecznym skrybą?
Dnia 9 lutego w naszej bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Tajemnice epoki Mikołaja Kopernika” w ramach ferii zimowych. Tematem zajęć była praca średniowiecznego skryby. Uczestnicy, oglądając przygotowaną przez nas prezentację, dowiedzieli się kim był skryba, czym się zajmował oraz jak wyglądało jego stanowisko pracy. Przy okazji omówiliśmy style pisma średniowiecznego, rodzaje zdobień na oprawach ksiąg oraz elementy dekoracyjne wykonywane na kartach woluminów.
Podczas spotkania uczestnicy wykonali własne pióra i próbowali wcielić się w
rolę skryby, wykonując ćwiczenia kaligraficzne. Najmłodsi zaprojektowali
również swoje ozdobne inicjały.
Na koniec, już tradycyjnie, zagraliśmy w kilka gier planszowych.
Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.