24.12.2024


 


 

17.12.2024

Spotkanie świąteczne

 Dnia 17 grudnia naszą bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43. Była to ich pierwsza wizyta, dlatego na początek zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz księgozbiorem. Następnie wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie „Święta Pana Misia”, a na koniec uczniowie wykonali kolorowe choinki. 

16.12.2024

Rodzinne Rozgrywki Gier Planszowych

13 grudnia w naszej bibliotece odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Wspólna gra to doskonały sposób na spędzenie czasu razem. Nie tylko dostarcza świetnej zabawy, ale również wspiera rozwój społeczny i poznawczy dzieci i dorosłych. To okazja do wspólnego śmiechu, rozwiązywania problemów i budowania relacji. Tym razem graliśmy w „Digit”, „Dobble”, „Smoki”, „Szkołę latania” oraz „Splendor”. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w styczniu 2025.

13.12.2024

Czarodziejska Malta

12 grudnia  w naszej bibliotece odbyło się spotkanie podróżnicze pt. „Czarodziejska Malta”, które poprowadziła Bożena Pawlak. Malta jest wyspą położoną na środku Morza Śródziemnego pomiędzy Tunezją, Sycylią a Grecją. Jest to prawdziwy raj dla podróżników. Pani Bożena wraz z grupą znajomych spędziła tam kilka dni. Malta ma bogatą historię, malownicze krajobrazy a przyjaźni mieszkańcy sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Powierzchnia wyspy to 316km2 (Warszawa 517,2 km2). Znajduje się na niej 300 kościołów, pałace, wille, cytadele, forty, bramy i przepiękne ogrody. Pani Bożena odwiedziła stolicę Valetta, gdzie jest 320 zabytków - wiele wpisanych na listę UNESCO. Jest to jeden z najbardziej skondensowanych historycznych obszarów na świecie, prawdziwe muzeum pod gołym niebem. Warto zobaczyć tam Katedrę św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, Muzeum Archeologiczne oraz fort św. Elma. Uczestniczki wycieczki odwiedziły dwie wyspy: Gozo i Comino, gdzie popłynęły pasażerskim statkiem. Na końcu wycieczki udały się do rybackiej wioski Marsaxlokk, gdzie oglądały maltańskie łodzie zwane luzzu. Spotkanie podróżnicze o Malcie było  niezapomnianą przygodą, podczas której pani Bożena odkryła przed nami urokliwe zakątki wyspy.


11.12.2024

Dnia 11 grudnia naszą bibliotekę odwiedziła grupa Jagódek z Przedszkola Pod Sosnami.😀 Na początku spotkania przedszkolaki wybrały nowe książki do wypożyczenia. Następnie dzieci wysłuchały książki „Tajemnica Świętego Mikołaja”, która ich bardzo rozbawiła, a na koniec wykonały prace plastyczne – listy do św. Mikołaja pełne dziecięcych życzeń. Przedszkolaki zapakowały swoje listy do kopert i przykleiły znaczki, aby wysłać je do Laponii. Dziękujemy za miłe spotkanie!💙

9.12.2024

Sobotnie granie

 7 grudnia odbyło się spotkanie z serii „Sobotnie granie”.  Nasi uczestnicy wybrali gry związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia: Choinka, Boop the halls i Sabika.W pierwszej grze „Choinka” mamy do dyspozycji trzy rodzaje bombek, cukierków i ciasteczkowych ludzików. Od tego w jaki sposób ubrane zostanie nasze drzewko choinkowe zależy wynik na koniec gry. Mamy również specjalne zadania które, punktują dodatkowymi bonusami. Druga gra „Boop the halls” to planszówka strategiczna dla dwóch osób. Ozdoby świąteczne wieszane są za najwyższych gałęziach choinki a sprytne koty wskakują i zrzucają jak najwięcej ozdób przeciwnika. Jest to zabawna i pełna emocji gra planszowa. W „Sabice”  uczestnicy rozgrywki wcielają się w rolę szlachetnego członka dynastii Nasrydów. Zadanie polega na planowaniu wież, ogrodów, pałaców tej antycznej budowli. Kolejnym zadaniem jest ustalenie stosunków handlowych z całą Europą, które przynoszą potrzebne dochody niezbędne do płacenia trybutu dla katolickich władców Kastylii. Dziękujemy za wspólne rozgrywki i zapraszamy na styczniowe spotkanie.


 

26.11.2024

Andrzejkowe wróżby

 Dnia 26 listopada 2024 roku z okazji zbliżających się Andrzejek, bibliotekę odwiedziła grupa z Przedszkola Figielek. Dzieci dowiedziały się najważniejszych rzeczy na temat andrzejkowych obrzędów – skąd wzięło się to święto, co to jest wróżba, jakie wróżby istnieją. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów książki Catherine Leblanc, Rolanda Garriguea pt. „Strachy na lachy. Jak pokonać czarownice?”. Następnie wzięły udział w andrzejkowych zabawach – zgadywanie imienia swojej przyszłej miłości, ustawianie butów czy losowanie swojej przepowiedni dotyczącej przyszłości. Na koniec dzieci wspaniale się bawiły przy grze planszowej „Tik Tak Bum”. Dziękujemy za miło spędzony czas 😊😊😊

25.11.2024

Maroko w pigułce

21 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie podróżnicze pt. „Maroko w pigułce”, które poprowadziła Agnieszka Reiwer-Przepierska. Maroko jest państwem jedynym w swoim rodzaju, pod względem popularności prześciga wszystkie inne kraje. Pani Agnieszka, wraz z grupą znajomych, spędziła tam dwa tygodnie i z pomocą mieszkającej w Maroko przyjaciółki Agnieszki i jej męża Muhammada odwiedzili wiele ciekawych miejsc, poznając kulturę i obyczaje tego kraju. Maroko leży w północno-zachodniej Afryce, a stolicą tego państwa jest Rabat. Maroko zachwyca turystów barwnymi i gwarnymi soukami, wysokimi górami i złotą pustynią, ciemnogranatowym Atlantykiem i monumentalnymi budowlami. Przyciąga nie tylko turystów, ale i filmowców. To właśnie tu powstały najsłynniejsze hollywoodzkie produkcje: Gra o tron, Jezus z Nazaretu, Kleopatra, James Bond czy Gladiator. Maroko słynie ze swoich skarbów rękodzieła, wyrobów ceramicznych i skórzanych, dywanów i wykwintnej biżuterii. Kupujący mogą znaleźć wyjątkowe, ręcznie robione przedmioty, które odzwierciedlają bogate dziedzictwo artystyczne kraju. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za spotkanie, za podzielenie się swoimi zdjęciami i ciekawymi opowieściami.

21.11.2024

Dzień Pluszowego Misia

21 listopada bibliotekę odwiedziła II klasa ze Szkoły Podstawowej nr 65. Na początku spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz przeglądali książkowe nowości. Dzieci wysłuchały książki Gillian Lobel „Mały Miodowy Miś” i opowiadały o swoich ukochanych pluszakach. Następnie wykonały prace plastyczne –miś z rolki papieru. Na koniec zagrali w grę planszową „Tik Tak Bum”.
Dziękujemy za miło spędzony czas 😊😊😊



 

18.11.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

 15 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Piątkowe spotkania to świetny czas na integrację w grupach. Planszówki to również zdrowa rywalizacja, która motywuje nas, napędza do działania i przybliża do osiągnięcia wyznaczonego przez nas celu. Gry planszowe mają wiele zalet przede wszystkim budują wzajemne relacje i umiejętności społeczne. Tym razem na naszych stołach królowały: „Szkoła latania”, „El Dorado”,  „Azul: Mistrz czekolady”, „Eksplodujące kotełki”. Zapraszamy na kolejne spotkanie 13 grudnia o 16:30.


12.11.2024

Sobotnie granie

9 listopada odbyło się  spotkanie z serii „Sobotnie granie”. Tym razem nasi czytelnicy grali w grę „Wędrowcy znad Południowego Tygrysu”. Motyw podróży często jest wykorzystywany w grach planszowych. Nasi gracze wcielili się  zatem w odkrywców, astronomów i kartografów. Celem misji było zmapowanie ziemi i nieba wokół starożytnego Bagdadu. Na swojej drodze spotykali mieszkańców, musieli zarządzać robotnikami, Karawaną oraz cały czas spisywać dziennik podróży. Wędrowcy to gra dynamiczna, bogata w wiele dróg prowadzących do zwycięstwa. Warto zaznaczyć, że planszówka posiada możliwość samodzielnej rozgrywki  - w czterech wariantach.

Dziękujemy za udział w spotkaniu.


 

DKK dla dorosłych

 „Matka Polka” to książka - wywiad z Anne Applebaum, przeprowadzony przez Pawła  Potoroczyna. Pani Appleubaum jest znaną dziennikarką i pisarką książek historycznych dotyczących Rosji i Ukrainy. W książce Matka Polka pani Anne jawi się jako prawdziwy obywatel świata. Przybliża czytelnikom  swoje dzieciństwo w USA, mówi o polityce, swoich wyborach życiowych i o potrzebie edukacji młodych ludzi w zakresie historii. Z książki wyłania się wspaniała kobieta o przenikliwym umyśle, którą chce się poznać i z którą chce się porozmawiać. Lektura bardzo podobała się czytelniczkom i polecają ją innym klubom.

 Druga część spotkania poświęcona była Czesławowi Miłoszowi. Rok 2024 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem tego poety. Klubowiczki przygotowały ciekawostki oraz ulubione wiersze i zaprezentowały je. 


 

8.11.2024

Zimowy sen zwierząt

 8 listopada odwiedziła nas grupa szcześciolatków z Przedszkola Polanka. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości. Następnie wysłuchały książki pt.”Hotel Zimowych snów” , a na koniec wykonały śpiące jeżyki.


30.10.2024

Dnia 30 października 2024r. odwiedziła nas grupa Jagód z Przedszkola Pod Sosnami. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości i wypożyczały wybrane przez siebie pozycje. Następnie wysłuchały opowiadania „Najeżony jeż” z książki „Opowieści o porach roku”, a na koniec wykonały własne jesienne jeże. Dziękujemy za miłe spotkanie!😊

28.10.2024

Papier i książka - co to takiego?

 Dnia 22 października odwiedziła nas grupa 6-latków z Przedszkola Pod Sosnami. Na początku spotkania, przedszkolaki zapoznały się z kilkoma nowościami wydawniczymi dostępnymi w naszej bibliotece. Następnie wysłuchały fragmentu książki Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie” oraz krótkiego wykładu podczas którego dowiedziały się skąd się bierze papier, jakie są etapy jego produkcji oraz co to jest książka i z jakich elementów się składa. Na koniec dzieci wcieliły się w rolę autora i stworzyły swoje własne powieści. Spotkanie upłynęło w wesołej atmosferze.

 


22.10.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

18 października w naszej bibliotece odbyło się  spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Kto by pomyślał, że piątkowy wieczór spędzony w bibliotece może być tak zabawny. My coś o tym wiemy, bo nie pierwszy raz spędziliśmy go w miłym towarzystwie, rywalizując o zwycięstwo w naszych ulubionych grach planszowych. Tym razem największym zainteresowaniem cieszył się: „Art Society”- premiera z tego miesiąca, „Sushi Roll”, „Odfrunęło z wiatrem” oraz „Digit”. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie.

 

18.10.2024

Tajemnice roślin

17 października  w naszej bibliotece odbył się wykład pt. Tajemnice roślin, który poprowadził Jarosław Mikietyński - kierownik Ogrodu Botanicznego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy. Pan Jarosław opowiedział nam o specyfice swojej pracy oraz o wymaganiach jakie muszą spełniać jako placówka naukowa. Kolejna część wykładu poświęcona była roślinom i drzewom jakie znajdują się pod opieką Ogrodu Botanicznego. Prelegent opowiadał o ich właściwościach i w jaki sposób są wykorzystywane w ogrodnictwie, wzbogacając swoje wypowiedzi ciekawostkami historycznymi i wierzeniami ludowymi. Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Mikietyńskiemu za spotkanie,  za  podzielenie się ciekawostkami na temat roślin.

17.10.2024

Jesienny jeż

15 października odwiedziła nas grupa Pand z Przedszkola Figielek. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości. Następnie wysłuchały opowiadania „Najeżony jeż” z książki „Opowieści o porach roku”, a na koniec wykonały własne jesienne jeże. Dziękujemy za miłe spotkanie. 😃

11.10.2024

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty z cyklu „Wokół Prozy” poświęcone współczesnej literaturze estońskiej, które odbędą się w Filii nr 11 dla dorosłych i dla dzieci na Jachcicach. Warsztaty poprowadzi Marta Perlikiewicz – germanistka, tłumaczka z języka estońskiego. Tłumaczy opowiadania dla portalu kulturalnego Eesti.pl. W jej tłumaczeniu wydane zostały w Polsce m.in książki dla dzieci: „Piia Pierniczek się wprowadza”, „Piia Pierniczek i bandyci” Kairi Look, książki dla dorosłych: powieści pt. „Mała towarzyszka i dorośli” oraz „Mała towarzyszka i listy” autorstwa Leelo Tungal oraz zbiory opowiadań: „Planeta pożeraczy serc” Kristiny Ehin i „Najprzyjemniejsza chwila dnia” autorstwa Piret Raud, pisarki i ilustratorki, najbardziej znanej i najczęściej tłumaczonej autorki książek dla dzieci w Estonii, od 2018 roku piszącej z powodzeniem także dla dorosłych. Ostatnia z wymienionych książek, przetłumaczona na język polski przez Martę Perlikiewicz, będzie przedmiotem bydgoskich warsztatów. Osoby zainteresowane literaturą estońską prosimy o wcześniejszy kontakt: 573 313 567.


 

 Nowa edycja kampanii Mała książka - wielki człowiek w bibliotekach!

Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich czytelniczej przygody na całe życie!
 
Jak to działa?
Każdy przedszkolak, który odwiedzi naszą bibliotekę z rodzicem lub opiekunem, otrzyma:
- Wyprawkę Czytelniczą
- Kartę Małego Czytelnika
 
Czym jest Wyprawka Czytelnicza?
To zaproszenie dla rodzica i dziecka do wspólnej lektury wyjątkowych opowieści o bohaterach, w których najmłodsi czytelnicy oraz ich dorośli towarzysze mogą rozpoznać siebie. 
 
W skład wyprawki czytelniczej wchodzi:
- Książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą napisał znakomity autor literatury dziecięcej Wojciech Widłak i którą wzbogaciła pięknymi ilustracjami Aleksandra Krzanowska
- Broszura informacyjna dla rodziców, przedstawiająca korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat dla rozwoju dziecka
 
Do czego służy Karta Małego Czytelnika?
Odebranie Wyprawki wraz z Kartą Małego Czytelnika to prawdziwy początek czytelniczej przygody i zabawy. Przedszkolak, który dołączy do akcji, za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jeśli dziecko zechce kontynuować przygodę, może otrzymać w bibliotece nową Kartę Małego Czytelnika i jako częsty gość kontynuować zbieranie naklejek
 
Dlaczego warto odwiedzać bibliotekę z dzieckiem?
- Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
- Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale również szeroką ofertę kulturalną. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy.
- Wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, dokonywania własnych wyborów oraz odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
______________________________
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.

 

Dnia 10 października 2024 roku bibliotekę odwiedziła grupa Sówek z Przedszkole O To Chodzi.😊 Dzieci najpierw bardzo uważnie przeglądały księgozbiór, a później wysłuchały fragmentów książki pt. „Jesień” Małgorzaty Strzałkowskiej i odpowiadały na pytania dotyczące jesiennych symboli. Następnie wykonały prace plastyczne –wyklejane parasole z kolorowej krepy ozdobione naklejkami. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie!🥰

8.10.2024

Sobotnie granie

5 października odbyło się spotkanie z serii „Sobotnie granie”.  Nasi uczestnicy grali tym razem w trzy nowe gry: „Coimbra”, „Port Royal”, „Piraci  z Maracaibro”.  W pierwszej grze „Coimbra” stajesz na czele swojego rodu. Starasz si,ę aby był on najbardziej wpływowy w Portugalii. Ważne są trafne decyzje oraz odmienne strategie, które decydują o wyniku rozgrywki. „Port Royal” to gra karciana, w której chcesz zrobić interes życia. Wcielasz się w kapitana statku, rekrutujesz załogę, walczysz z piratami i bierzesz udział w różnych ekspedycjach. Jednak trzeba być bardzo uważnym, aby złe decyzje nie spustoszyły ładowni Twojego statku.  W grze „Piraci z Maracaibro” wcielamy się w postać piratów. Pływając po wodach Karaibów szukasz złota, szmaragdów i mieniących się pereł. Uczestnicy muszą prowadzić bitwy i rabunki. Gromadzą ekwipunek, zatrudnią nową załogę, przejmują nowe okręty i przeszukują lądy i morza. Gra kończy się po udanych  trzech wyprawach. Dziękujemy za udział w spotkaniu.
  
 

4.10.2024

Jesienne jeże

 

W środę 2 października odwiedziła nas grupa Żabek z Przedszkola O To Chodzi. Niektórzy odwiedzili nas pierwszy raz, dlatego na początek dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz oglądały dziecięcy księgozbiór. Następnie wysłuchały fragmentów książki Jennie Poh „Wielka przygoda jeżyka”, a później wykonały pracę plastyczną – jesiennego jeża.
Dziękujemy za udział w spotkaniu. 😃

30.09.2024

K dla dorosłych

„Kuchnia książek” Kim Jee-Hye to niezwykła koreańska powieść, zabiera nas w magiczne miejsce Soyang-ri Book's Kitchen. Miejsce to zapełnia głód w sercach ludzi, którzy są wypaleni i nie poświęcają ani chwili na swoje uczucia. W niezwykły otoczeniu książek goście – leczą swoje duszę i swoje ciało. Otrzymują oni również wsparcie od pracowników księgo-kawiarni, dzięki czemu zapominają o swoich problemach. Jest to miejsce, w którym można wynająć pokój, wypić kawę, zjeść posiłek i przeczytać książkę. Czas płynie tu tak wolno, można się oderwać od wszystkiego zostawiając problemy za sobą. Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że literatura koreańska jest inna, daje czytelnikowi chwilę spokojnego wytchnienia. Lektura bardzo się podobała i polecamy ją innym klubom.

 

20.09.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

 

13 września w naszej bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych", które jak zawsze przyciągnęło wiele osób spragnionych przyjaznej rywalizacji. Na naszych stołach królowały następujące gry: „Broom Service”, „Kingdomino Duel”, „Halo wieża”, „Digit”, „Azul: Mistrz czekolady”. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Zapraszamy na kolejne spotkanie 18 października o godzinie 16:30.

10.09.2024

Sobotnie granie

 

7 września odbyło się pierwsze, powakacyjne spotkanie z serii „Sobotnie granie”. Tym razem nasi czytelnicy grali w "Concordie", "Books of time" oraz "Terraformację". Pierwsza z gier planszowych osadzona jest  w czasach Imperium Rzymskiego. Trzeba się wykazać umiejętnościami strategicznymi gdyż "Concordia" to gra ekonomiczna. Kolejna planszówka "Books of time" polega na rozbudowywaniu trzech ksiąg. Gra wymaga od graczy podejmowania trudnych decyzji, gdyż do ksiąg graczy trafiają trzy rodzaje kart: powiązane z handlem, nauką i przemysłem. Ostatnia z rozegranych gier "Terraformacja" jest planszówką strategiczną gdzie gracze mają za zadanie skolonizować i objąć kontrolę nad planetą Mars. Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne 5 października o godzinie 9:30.