29.05.2024

Moje uczucia, moje emocje

 Dnia 28 maja odwiedziła nas grupa Żabek z przedszkola „Polanka”. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego spotkanie rozpoczęliśmy od wyjaśnienia zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz obejrzenia nowości wydawniczych. Rozmawialiśmy o uczuciach, w związku z tym dzieci, na sygnalizatorze emocji, zaznaczyły jak w danej chwili się czuły. Następnie wysłuchały opowiadania „Kolorowy potwór” autorstwa Anny Llenas oraz dopasowywali nazwy uczuć do wyrazów twarzy. Wszyscy wykonali również pracę plastyczną – kolorową maskę emocji. A potem przyszedł czas na zabawę, czyli rozgrywkę w Tik Tak Bum. Na koniec powrócił sygnalizator emocji i przedszkolaki miały możliwość przełożyć swoją klamerkę w inne miejsce z czego kilka osób skorzystało. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

27.05.2024

Ukraina: po obu stronach Dneistru

 23 maja  w naszej bibliotece odbyło się spotkania z podróżnikiem Andrzejem Cieślikiem  pt. „Ukraina:  po obu stronach Dniestru”. Ukraina leży nad morzem Czarnym i Morzem Azowskim a niepodległość odzyskała 24 sierpnia 1991 roku. Kraj ten budzi wiele emocji, gdyż od ponad dwóch lat jest w stanie konfliktu zbrojnego. Nasz podróżnik odwiedził Ukrainę w 2019 roku  i na spotkaniu przybliżył nam historię, kulturę i niektóre zabytki tego kraju. Zobaczyliśmy ważniejsze  zabytki Lwowa między innymi Cmentarz  Łyczakowski oraz nekropolię Orląt Lwowskich. We Lwowie możemy znaleźć polskie akcenty między innymi:  kolumnę Adama Mickiewicza, szyldy i nazwy ulic z polskojęzycznymi nazwami,  na żeliwnych studzienkach również zachowały się polskie napisy. Kolejne piękne miasto,  które odwiedziliśmy dzięki naszemu podróżnikowi był Kijów - stolica Ukrainy. Tam podziwialiśmy wspaniały Sobór Michajłowski o Złoconych Kopułach oraz miejsce tragicznych wydarzeń z 2014 roku – Majdan. Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to bazar w Odessie. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, gdzie można kupić różnorodne ryby  i owoce morza. Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Cieślikowi za spotkanie i za  podzielenie się swoimi zdjęciami i barwnymi opowieściami.

.

23.05.2024

Światowy Dzień Żółwia

Dnia 23 maja 2024 roku naszą bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 66. Świętowaliśmy wspólnie Światowy Dzień Żółwia. Była to pierwsza wizyta dzieci w bibliotece więc na początku spotkania zapoznały się zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz obejrzały nowości wydawnicze znajdujące się w naszej filii. Następnie wysłuchały opowiadania Roberta Aliagi pt. „O żółwiu, który chciał spać”. Na koniec wykonały kolorowego żółwia. Dziękujemy za przemiłe spotkanie 😊😊😊


22.05.2024

Laurka dla mamy

21 maja 2024r. bibliotekę odwiedziła grupa Leśne duszki z Przedszkola „Pod Sosnami”. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości. Następnie wysłuchały opowiadania „Niespodzianka dla mamy” z książki autorstwa Céline Santini, Amélie Laffaiteur pt. „Mamo, poczytajmy razem. Tato, poczytajmy razem”. Na koniec, z okazji Dnia mamy, przedszkolaki wykonały dla niej prezent – kolorową laurkę. Dziękujemy za miłe spotkanie.

20.05.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

17 maja w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Tym razem dużym zainteresowaniem cieszyła się gra karciana „Gluty”, której zadaniem jest zbieranie punktów poprzez podkradanie kart przeciwnikom. Ponadto uczestnicy bawili się przy „Rummikubie”, „Digit”, „Szkole latania” oraz „Point City”. Zapraszamy na kolejne spotkanie 14 czerwca.


16.05.2024

Dzień Mamy

Dnia 16 maja 2024 roku naszą bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola nr 22. Wspólnie świętowaliśmy nadchodzący Dzień Matki. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz z dostępnymi w naszej bibliotece nowościami wydawniczymi. Przedszkolaki były zainteresowane budową oraz wyglądem książki dla osób niewidomych i niedowidzących i u nas miały możliwość zaspokoić swoja ciekawość. Następnie dzieci wysłuchały książki pt. "Mały wilczek” Joanny Kowalczyk-Bednarczyk oraz odpowiedziały na pytania do tekstu. Na koniec wykonały prezenty dla mam – bukiet kwiatów z papieru. Dziękujemy za wspaniale i miło spędzony czas.

 




 

14.05.2024

Konik na biegunach

Dnia 14 maja 2024 roku naszą bibliotekę odwiedziła grupa z Anglojęzycznego Przedszkola Niepublicznego "Figielek". Na początku spotkania dzieci zapoznały się z dostępnymi nowościami wydawniczymi. Następnie chętnie dyskutowały o koniach i pochwaliły się co zdążyły się już o nich nauczyć. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały książki autorstwa Jimena Tello „Mama w galopie”, a na koniec wykonały pracę plastyczną – papierowego konika na biegunach. dziękujemy za miłe spotkanie. 😃

13.05.2024

Sobotnie granie

11 maja odbyło się kolejne spotkanie z serii „Sobotnie granie”. Tym razem nasi czytelnicy grali w „Great Western Trail: Nowa Zelandia”. To strategiczna gra, w której uczestnicy wcielają się w rolę hodowców trzody. Zadaniem gracza jest zadbanie o swoje stado oraz przetransportować je do punktu załadunkowego. Przemieszczając się po planszy, musi on wykonywać różne akcje, za które otrzyma punkty. Zwycięża oczywiście osoba, która na koniec rozgrywki będzie miała ich najwięcej. Dziękujemy za udział w spotkaniu. 


Biblioteka – miejsce na czasie - warsztaty ekologiczne

Dnia 10 maja 2024r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty z okazji tygodnia bibliotek, pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. W szybko rozwijającym się świecie, nie wszyscy pamiętamy, jak ważna jest troska o środowisko naturalne i jak ważne jest, aby nasze dzieci o tym wiedziały. Nasze zajęcia w przyjemny sposób miały o tym przypomnieć, a czy może być coś bardziej miłego niż wspólnie spędzony czas z rodziną? Podczas spotkania nasi uczestnicy, przy wykorzystaniu metalowych puszek po mleku i kolorowych serwetek, stworzyli przepiękne skarbonki ozdabiając je metodą decoupage. Efekty możecie podziwiać poniżej. Dziękujemy za spotkanie.

Dyskusyjny Klub Książdki dla dorosłych

 „Siła kobiet” Barbary Wysoczańskiej to powieść o silnych, odważnych i wyzwolonych kobietach. Autorka przenosi nas w okres dwudziestolecia międzywojennego, w czas odradzającej się Polski. Główne bohaterki: Rozalia, Zuzanna i Adrianna są powiązane przez jednego mężczyznę - Ignacego Lubowickiego. Rozalia Lubowidzka jest wdową po Ignacym. Po śmierci męża otrzymuje list od Zuzanny z prośbą o pomoc. Pojawia się też trzecia bohaterka Adrianna Lubowicka, młoda kobieta pragnąca przeciwstawić się obowiązującym zasadom. Ada marzy o wyższym wykształceniu i zamierza studiować prawo.

Wszystkie trzy bohaterki próbują zawalczyć o lepszą przyszłość, przeciwstawiają się konserwatywnemu męskiemu społeczeństwu i walczą o prawo do szczęścia. „Słaba płeć” pokazuje swoją siłę i determinację w dążeniu do celu, walcząc o miejsce na uczelni, tworząc ponadczasową sztukę czy redagują feministyczne gazety.

Książkę czyta się bardzo lekko, trudno się od niej oderwać, lektura zachęciła nas do przeczytania innych książek tej autorki. Klubowiczki razem stwierdziły, że książka im się bardzo podobała i polecają ją innym czytelnikom.