30.10.2024

Dnia 30 października 2024r. odwiedziła nas grupa Jagód z Przedszkola Pod Sosnami. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości i wypożyczały wybrane przez siebie pozycje. Następnie wysłuchały opowiadania „Najeżony jeż” z książki „Opowieści o porach roku”, a na koniec wykonały własne jesienne jeże. Dziękujemy za miłe spotkanie!😊

28.10.2024

Papier i książka - co to takiego?

 Dnia 22 października odwiedziła nas grupa 6-latków z Przedszkola Pod Sosnami. Na początku spotkania, przedszkolaki zapoznały się z kilkoma nowościami wydawniczymi dostępnymi w naszej bibliotece. Następnie wysłuchały fragmentu książki Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie” oraz krótkiego wykładu podczas którego dowiedziały się skąd się bierze papier, jakie są etapy jego produkcji oraz co to jest książka i z jakich elementów się składa. Na koniec dzieci wcieliły się w rolę autora i stworzyły swoje własne powieści. Spotkanie upłynęło w wesołej atmosferze.

 


22.10.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

18 października w naszej bibliotece odbyło się  spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Kto by pomyślał, że piątkowy wieczór spędzony w bibliotece może być tak zabawny. My coś o tym wiemy, bo nie pierwszy raz spędziliśmy go w miłym towarzystwie, rywalizując o zwycięstwo w naszych ulubionych grach planszowych. Tym razem największym zainteresowaniem cieszył się: „Art Society”- premiera z tego miesiąca, „Sushi Roll”, „Odfrunęło z wiatrem” oraz „Digit”. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w listopadzie.

 

18.10.2024

Tajemnice roślin

17 października  w naszej bibliotece odbył się wykład pt. Tajemnice roślin, który poprowadził Jarosław Mikietyński - kierownik Ogrodu Botanicznego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy. Pan Jarosław opowiedział nam o specyfice swojej pracy oraz o wymaganiach jakie muszą spełniać jako placówka naukowa. Kolejna część wykładu poświęcona była roślinom i drzewom jakie znajdują się pod opieką Ogrodu Botanicznego. Prelegent opowiadał o ich właściwościach i w jaki sposób są wykorzystywane w ogrodnictwie, wzbogacając swoje wypowiedzi ciekawostkami historycznymi i wierzeniami ludowymi. Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Mikietyńskiemu za spotkanie,  za  podzielenie się ciekawostkami na temat roślin.

17.10.2024

Jesienny jeż

15 października odwiedziła nas grupa Pand z Przedszkola Figielek. Na początku spotkania dzieci przeglądały książkowe nowości. Następnie wysłuchały opowiadania „Najeżony jeż” z książki „Opowieści o porach roku”, a na koniec wykonały własne jesienne jeże. Dziękujemy za miłe spotkanie. 😃

11.10.2024

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty z cyklu „Wokół Prozy” poświęcone współczesnej literaturze estońskiej, które odbędą się w Filii nr 11 dla dorosłych i dla dzieci na Jachcicach. Warsztaty poprowadzi Marta Perlikiewicz – germanistka, tłumaczka z języka estońskiego. Tłumaczy opowiadania dla portalu kulturalnego Eesti.pl. W jej tłumaczeniu wydane zostały w Polsce m.in książki dla dzieci: „Piia Pierniczek się wprowadza”, „Piia Pierniczek i bandyci” Kairi Look, książki dla dorosłych: powieści pt. „Mała towarzyszka i dorośli” oraz „Mała towarzyszka i listy” autorstwa Leelo Tungal oraz zbiory opowiadań: „Planeta pożeraczy serc” Kristiny Ehin i „Najprzyjemniejsza chwila dnia” autorstwa Piret Raud, pisarki i ilustratorki, najbardziej znanej i najczęściej tłumaczonej autorki książek dla dzieci w Estonii, od 2018 roku piszącej z powodzeniem także dla dorosłych. Ostatnia z wymienionych książek, przetłumaczona na język polski przez Martę Perlikiewicz, będzie przedmiotem bydgoskich warsztatów. Osoby zainteresowane literaturą estońską prosimy o wcześniejszy kontakt: 573 313 567.


 

 Nowa edycja kampanii Mała książka - wielki człowiek w bibliotekach!

Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich czytelniczej przygody na całe życie!
 
Jak to działa?
Każdy przedszkolak, który odwiedzi naszą bibliotekę z rodzicem lub opiekunem, otrzyma:
- Wyprawkę Czytelniczą
- Kartę Małego Czytelnika
 
Czym jest Wyprawka Czytelnicza?
To zaproszenie dla rodzica i dziecka do wspólnej lektury wyjątkowych opowieści o bohaterach, w których najmłodsi czytelnicy oraz ich dorośli towarzysze mogą rozpoznać siebie. 
 
W skład wyprawki czytelniczej wchodzi:
- Książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą napisał znakomity autor literatury dziecięcej Wojciech Widłak i którą wzbogaciła pięknymi ilustracjami Aleksandra Krzanowska
- Broszura informacyjna dla rodziców, przedstawiająca korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat dla rozwoju dziecka
 
Do czego służy Karta Małego Czytelnika?
Odebranie Wyprawki wraz z Kartą Małego Czytelnika to prawdziwy początek czytelniczej przygody i zabawy. Przedszkolak, który dołączy do akcji, za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jeśli dziecko zechce kontynuować przygodę, może otrzymać w bibliotece nową Kartę Małego Czytelnika i jako częsty gość kontynuować zbieranie naklejek
 
Dlaczego warto odwiedzać bibliotekę z dzieckiem?
- Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
- Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale również szeroką ofertę kulturalną. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy.
- Wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, dokonywania własnych wyborów oraz odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
______________________________
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.

 

Dnia 10 października 2024 roku bibliotekę odwiedziła grupa Sówek z Przedszkole O To Chodzi.😊 Dzieci najpierw bardzo uważnie przeglądały księgozbiór, a później wysłuchały fragmentów książki pt. „Jesień” Małgorzaty Strzałkowskiej i odpowiadały na pytania dotyczące jesiennych symboli. Następnie wykonały prace plastyczne –wyklejane parasole z kolorowej krepy ozdobione naklejkami. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie!🥰

8.10.2024

Sobotnie granie

5 października odbyło się spotkanie z serii „Sobotnie granie”.  Nasi uczestnicy grali tym razem w trzy nowe gry: „Coimbra”, „Port Royal”, „Piraci  z Maracaibro”.  W pierwszej grze „Coimbra” stajesz na czele swojego rodu. Starasz si,ę aby był on najbardziej wpływowy w Portugalii. Ważne są trafne decyzje oraz odmienne strategie, które decydują o wyniku rozgrywki. „Port Royal” to gra karciana, w której chcesz zrobić interes życia. Wcielasz się w kapitana statku, rekrutujesz załogę, walczysz z piratami i bierzesz udział w różnych ekspedycjach. Jednak trzeba być bardzo uważnym, aby złe decyzje nie spustoszyły ładowni Twojego statku.  W grze „Piraci z Maracaibro” wcielamy się w postać piratów. Pływając po wodach Karaibów szukasz złota, szmaragdów i mieniących się pereł. Uczestnicy muszą prowadzić bitwy i rabunki. Gromadzą ekwipunek, zatrudnią nową załogę, przejmują nowe okręty i przeszukują lądy i morza. Gra kończy się po udanych  trzech wyprawach. Dziękujemy za udział w spotkaniu.
  
 

4.10.2024

Jesienne jeże

 

W środę 2 października odwiedziła nas grupa Żabek z Przedszkola O To Chodzi. Niektórzy odwiedzili nas pierwszy raz, dlatego na początek dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz oglądały dziecięcy księgozbiór. Następnie wysłuchały fragmentów książki Jennie Poh „Wielka przygoda jeżyka”, a później wykonały pracę plastyczną – jesiennego jeża.
Dziękujemy za udział w spotkaniu. 😃