15.06.2024

Rodzinne rozgrywki gier planszowych

14 czerwca w naszej bibliotece odbyło się  spotkanie z serii "Rodzinne rozgrywki gier planszowych". Kto by pomyślał, że piątkowe popołudnie spędzone w bibliotece może być tak zabawny. My coś o tym wiemy, bo nie pierwszy raz spędziliśmy go w miłym towarzystwie, rywalizując o zwycięstwo w naszych ulubionych grach planszowych. Tym razem największym zainteresowaniem cieszył się gry: "Mlem: agencja kosmiczna", „Splendor”, „Ostoja” i „Gluty”.  Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się we wrześniu.

Spitsbergen okiem polarnika

 13 czerwca w naszej bibliotece odbyło się spotkania z Edwardem Łaszycą pt. „Spitsbergen okiem polarnika”. Pan Edward opowiedział o wyprawie na Spitsbergen gdzie prowadził badania klimatu. Wyniki prowadzonych badań miały potwierdzić lub zaprzeczyć hipotezie o zachodzących istotnych zmianach wybranych elementów klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu zmienności czasowej parowania, temperatury powietrza i spadku wilgotności względnej. Polska Stacja Polarna znajduje się w południowo- zachodniej części wyspy Spitsbergen. Pod tą samą nazwą istnieje również jednostka administracyjna Svalbard Królestwo Norwegii Archipelag Svalbard, Bjornoya i Hopen. Spitsbergen jest największą wyspą tego archipelagu o powierzchni 37 673 km2. ², gdzie na stałe mieszkają ludzie. Tu znajduje się stolica, Longyearbyen, zamieszkała przez około 2500 ludzi. Najlepsza pora, by pojechać na wyspę Spitsbergen, to lato, choć można tam dotrzeć przez cały rok. Na Spitsbergenie można spotkać niedźwiedzie polarne, lisy polarne, morsy, renifery oraz liczne ptaki. Zwierzęta muszą radzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi. Roślinność na Spitsbergnie nie ma łatwo. Niskie temperatury, silne wiatry, słabo wykształcona gleba, krótki okres wegetacyjny to tylko niektóre czynniki z jakimi się mierzą porosty, mchy, grzyby i roślinność kwiatowa. Pan Edward opowiadał również o zorzach polarnych. Na Svalbardzie zorza staje się najbardziej intensywna w czasie nocy polarnej, która zaczyna się w listopadzie, a kończy w lutym. Spitsbergen również jest bardzo dobrym miejscem do obserwacji tego zjawiska świetlnego. Bardzo dziękujemy Panu Edwardowi Łaszycy za spotkanie i za podzielenie się swoimi zdjęciami, filmami i barwnymi opowieściami.

Dzień Dziecka w leśniczówce

Dnia 29 maja 2024 wspólnie z naszymi czytelnikami świętowaliśmy nadchodzący Dzień Dziecka. Z tej okazji wybraliśmy do Leśniczówki Jastrzębie w Nadleśnictwie Żołędowo. Leśniczy, pan Tadeusz, zabrał nas na bardzo ciekawą wyprawę, podczas której dowiedzieliśmy się na czym polega praca w lesie. Poznaliśmy rosnące w nim drzewa, krzewy oraz usłyszeliśmy o żyjących w nim zwierzętach. Uczestnicy spotkania mieli bardzo dużo pytań, na które pan Tadeusz bardzo chętnie odpowiadał. Po długim spacerze przyszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci wspaniale bawiły się świeżym powietrzu i przy karmieniu koni. Bardzo dziękujemy panu Tadeuszowi za wspaniałe spotkanie oraz naszym czytelnikom za bardzo mile spędzony czas.

7.06.2024

Planszówkowy zawrót głowy

Dnia 6 czerwca odwiedziły nas dzieci z klasy pierwszej, ze Szkoły Podstawowej nr 66 w Bydgoszczy. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w bibliotece publicznej, dlatego spotkanie rozpoczęliśmy od wyjaśnienia zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz obejrzenia nowości wydawniczych. W związku ze zbliżającymi się wakacjami pierwszaki wysłuchały opowiadania „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest lato” autorstwa Sama McBratney. Następnie rozmawialiśmy o tym, co ciekawego można robić w wakacje oraz co fajnego można wymyślić, kiedy lato jest deszczowe. Dzieci od razu stwierdziły, że fantastycznym pomysłem są gry planszowe. Uczniowie bardzo chętnie zapoznali się z ofertą naszych bibliotecznych gier i zagrali w kilka planszówek. Całe spotkanie przebiegło w bardzo wesołej i miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy za wspaniale spędzone przedpołudnie 😊😊😊